Üye olun

Türkiye'den ve dünyadan çeşitli haberlere ayrıcalıklı olarak erişmek için TrHaberci'ye abone olun.

― Advertisement ―

Beykoz’da İETT otobüsü evin bahçesine düştü

İstanbul Beykoz'da park halindeyken freni boşalan İETT otobüsü, kaldırımdaki ağaçları ve demir korkulukları devirerek bir evin bahçesine düştü.Haberin Devamını NTV'de okuyabilirsiniz
Ana SayfaYaşamSeyahatTürkiye'nin mavi bayraklı plajları: 2023 yılı güncel listesi (En iyi sahiller ve...

Türkiye’nin mavi bayraklı plajları: 2023 yılı güncel listesi (En iyi sahiller ve plajlar)


Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak’ta bu yıl da yerini korudu. İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyanın en çok mavi bayraklı 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj sayısı bu yıl 551’e yükseldi. İşte Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) verileriyle Türkiye’nin Mavi Bayraklı plajlarının tam listesi…

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2023 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatla dünya üçüncüsü oldu.
Elde edilen başarıda Antalya 231 plaj, 5 marina, 14 turizm teknesi ile en çok Mavi Bayrak getiren il oldu.
551 plajıyla Türkiye, dünyanın en çok mavi bayraklı 3. ülkesi konumunda. Listede 621 plajla İspanya  birinci, 581 plajla Yunanistan ikinci durumda. 427 mavi bayraklı plaja sahip İtalya Türkiye’nin ardından 4. sırada yer alırken, Fransa 419 plajıyla 5. sırada bulunuyor.
Bu yıl Mavi Bayraklı plaj sayıları; Antalya’da 231, Muğla’da 110, İzmir’de 63, Balıkesir’de 46, Aydın’da 35, Samsun’da 13, Çanakkale’de 12, Mersin’de 11, Kocaeli’de 9’a yükseldi. Bu şehirlerin ardından Tekirdağ 6, Bartın 3, Ordu 2, Bursa 2, Zonguldak 2, Düzce 1, İstanbul 1, Sakarya 1, Kırklareli 1, Van 1 ve Edirne 1 plajıyla mavi bayrak almaya hak kazandı.
İşte Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) verileriyle hazırladığı Türkiye’nin Mavi Bayraklı plajlarının tam listesi…
Ülkemizin turizm gözdesi Antalya 231 mavi bayraklı plajıyla listenin ilk sırasında yer alıyor.
İşte Antalya’nın mavi bayraklı plajları…