Üye olun

Türkiye'den ve dünyadan çeşitli haberlere ayrıcalıklı olarak erişmek için TrHaberci'ye abone olun.

― Advertisement ―

Madrid derbisinde kazanan Atletico Madrid!

Real Madrid, deplasmanda Atletico Madrid'e 3-1 mağlup oldu ve sezonun ilk yenilgisini aldı.Yazının Devamını Cumhuriyet'te okuyabilirsiniz
Ana SayfaHaberlerBilim ve TeknolojiTikTok, veri gizliliği ihlalinden dolayı 345 milyon euro para cezasına çarptırıldı

TikTok, veri gizliliği ihlalinden dolayı 345 milyon euro para cezasına çarptırıldı


Avrupalı düzenleyiciler TikTok’a çocukların mahremiyetini koruyamadığı gerekçesiyle 345 milyon euro ceza keserek, popüler kısa video paylaşım uygulamasının Avrupa’nın katı veri gizliliği kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ilk kez cezalandırılmasını sağladı.

Avrupa merkezleri büyük ölçüde Dublin’de bulunan Büyük Teknoloji şirketlerinin baş gizlilik düzenleyicisi olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu, TikTok’a 345 milyon avro para cezası verdiğini ve platformu 2020’nin ikinci yarısına kadar uzanan ihlaller nedeniyle kınadığını açıkladı. Soruşturma, genç kullanıcılar için kayıt sürecinin, hesaplarını varsayılan olarak herkese açık hale getiren ve herkesin videolarını görüntülemesine ve yorum yapmasına izin veren ayarlarla sonuçlandığını tespit etti.

Bu varsayılan ayarlar, izin verilmediği halde platforma erişim sağlayan 13 yaşından küçük çocuklar için de risk oluşturuyordu. Ayrıca, ebeveynlerin ayarları yönetmesi için tasarlanan bir “aile eşleştirme” özelliği yeterince katı değildi ve yetişkinlerin 16 ve 17 yaşlarındaki kullanıcılar için rızaları olmadan doğrudan mesajlaşmayı açmalarına izin veriyordu.

İzleme örgütü, genç kullanıcıları kayıt olurken ve video yayınlarken daha “gizlilik müdahaleci” seçeneklere yönlendirdiğini söyledi.

TIKTOK’TAN AÇIKLAMA TikTok yaptığı açıklamada, “özellikle verilen para cezasının seviyesi” olmak üzere karara katılmadığını belirtti. Şirket, düzenleyicinin eleştirilerinin üç yıl öncesine dayanan özelliklere ve ayarlara odaklandığına dikkat çekti.

TikTok, Eylül 2021’de soruşturma başlamadan çok önce, 16 yaşın altındaki gençler için tüm hesapları varsayılan olarak özel hale getirmek ve 13 ila 15 yaşındakiler için doğrudan mesajlaşmayı devre dışı bırakmak da dahil olmak üzere değişiklikler yaptığını söyledi.

Instagram, WhatsApp ve bunların sahibi Meta, geçtiğimiz yıl İrlandalı düzenleyici kurum tarafından büyük para cezalarına çarptırılan diğer teknoloji devleri arasında yer alıyor.Haberin Devamını NTV’de okuyabilirsiniz