Üye olun

Türkiye'den ve dünyadan çeşitli haberlere ayrıcalıklı olarak erişmek için TrHaberci'ye abone olun.

― Advertisement ―

Ana SayfaOtomobil"Süslü kadınlar" farkındalık için pedal çevirdi

“Süslü kadınlar” farkındalık için pedal çevirdi


Bu yıl 11’incisi düzenlenen “Süslü kadınlar bisiklet turu” iki ülke 200 şehirde aynı zamanda gerçekleştirildi. Kadınların bisiklet kullanmasıyla ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen grup, şık elbiseleri ve topuklu ayakkabılarıyla sokaklarda pedal çevirdi.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü dolayısıyla 32 ülke 200 şehirde bir araya gelen binlerce kadın süsledikleri bisikletleriyle pedal çevirdi.
İzmir’de gerçekleştirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na yaklaşık 4 bin kişi katıldı.
Karşıyaka ilçesinde Zühtü Işıl Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, bisiklet turuna buradan başladı. Kadınlar, Mavi Şehir Balıkçı Barınağı önünden dönüp, turu başladıkları meydanda bitirdi.
Etkinlik yöneticisi Sema Gür, turun ardından yaptığı açıklamada, etkinliğin 32 ülkede ve 200 şehirde eş zamanlı gerçekleştirildiğini belirtti.
Etkinliğin, 2013 yılından bu yana, bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkati çekmek amacıyla her yıl düzenli olarak gerçekleştirildiğini aktaran Gür, şunları kaydetti:”İzmir’de bisikletlerimizle yaklaşık 200 kadın yola çıkarken 2022’de bu turun global hale geleceğini ve binlerce kadının ortak dileklerle bisikletleriyle yollarda olacağını hiç düşünmemiştik. Şimdi biz binlerce kadın pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz. Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz.
Etkinlikler kapsamında Adana’da da çok sayıda kadın bisikletçi, Uğur Mumcu Meydanı’nda toplandı.
Bisikletlerini çiçek ve balonlarla süsleyen kadınlar, şarkılar söyleyip eğlendi. Bazı erkek bisikletçiler de etkinliğe destek verdi.
Pedal çeviren kadınlar, Ziya Paşa ve Gazi Paşa Bulvarları’ndan geçtikten sonra başlangıç noktasına geri döndü. Bisiklet turuna trafikteki sürücüler de kornalarıyla eşlik etti.Haberin Devamını NTV’de okuyabilirsiniz