Üye olun

Türkiye'den ve dünyadan çeşitli haberlere ayrıcalıklı olarak erişmek için TrHaberci'ye abone olun.

― Advertisement ―

Ali Mahir Başarır ile Armağan Çağlayan arasında ‘nezaket’ diyaloğu

Armağan Çağlayan, X üzerinden CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için söylediği, "hiçkimseye saygısızlık yaptırmam, bu partinin demokrasi...
Ana SayfaYaşamSağlıkPirola varyantı dünyayı endişelendiriyor: Pirola varyantının belirtileri nelerdir? Aşılar Pirola varyantına karşı...

Pirola varyantı dünyayı endişelendiriyor: Pirola varyantının belirtileri nelerdir? Aşılar Pirola varyantına karşı ne kadar etkili? Pirola varyantı ölümcül mü?


Dünya çapındaki sağlık kuruluşları hızla yayılan Covid-19’un yeni varyantı Pirola’yı yakından takip ediyor. Bilimsel olarak BA.2.86 olarak adlandırılan varyant, Omicron’un bir alt türünü oluşturuyor ve Covid-19 aşılarının hedefi olan başak proteinindeki 35 mutasyon nedeniyle endişeye açıyor. Pirola’daki mutasyonlardan bazılarının virüsün aşılardan ve bağışıklık sisteminden kaçmasına yardımcı olduğuna inanılıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre BA.2.86’daki genetik değişiklikler büyük önem taşıyor. Peki Pirola varyantı hangi belirtilere sahip? Pirola varyantı tedavi edebilir mi? Mevcut Covid-19 aşıları Pirola varyantına karşı ne kadar etkili?

Nature dergisinde 2022 yılında yayınlanan bir çalışma, Covid-19’un BA.2.86 varyantının soğuk algınlığı veya gribe benzer semptomlarla ilişkili olduğunu ortaya koymuştu. Belirtiler arasında burun akıntısı da vardı ve virüs zaman içinde evrim geçirdi.
Altta yatan sağlık sorunları olan bireyler pirola varyantı nedeniyle ciddi semptomlar yaşayabilir.
Japonya’da 2023 yılında yapılan bir çalışmada, pirola ile enfekte bireylerde diğer varyantlara kıyasla daha fazla burun akıntısı ve balgam olduğu bulundu.

KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÜYESİ ŞENER’DEN PİROLA UYARISI

Pirola varyantının semptomları arasında baş ağrısı, bulantı ve kusma yer almaktadır.
Bu varyantta tat ve koku kaybı artık daha az yaygındır.
Burun akıntısı en yaygın semptom olmaya devam etmekte ve bunu baş ağrısı izlemektedir.
Yorgunluk veya uyku eksikliği BA.2 varyantı ile ilişkilidir.
Pirola varyatnının  “vasküler bileşeninin” dinlendirici olmayan uykuya neden olduğu  düşünülmektedir.
Hastalar hiç uyumamış gibi bitkin hissederek uyanabilirler.
Pirola vayantı boğaz ağrısı ile ilişkilidir.
Varyant, etkisini akciğerlerden ve sinir dokusundan üst solunum yollarına kaydırmıştır.
Bazı hastalarda ateşli hastalık ve solunum semptomları gibi diğer corona virüslere benzer semptomlar da görülür.
Ateş, BA.1 ve BA.2 varyantları için önemli bir semptomdur.
BA.2 ile enfekte bireylerin %50’sinden fazlası ateşi olduğunu bildirmiştir.
Yüksek ateş, ateş veya titreme Covid-19’un yaygın belirtileridir.
Mevcut testler ve ilaçlar BA.2’ye karşı etkilidir.
İnatçı öksürük klasik bir Covid-19 semptomudur.
Yarım gün veya daha uzun süre boyunca günde birçok kez öksürmeyi içerir.
Kuru öksürük tipiktir, ancak öksürükle sarı veya yeşil balgam çıkarılması tedavi gerektiren bakteriyel bir akciğer enfeksiyonuna işaret edebilir.
Mevcut testlerin ve ilaçların Pirola’ya karşı etkili olduğu düşünülmektedir.  
Virüsün yayılmasını azaltmak için önleyici tedbirler ve testler tavsiye edilmektedir.
ABD’deki vakalar hafif veya asemptomatik olup Pirola diğer Omicron alt varyantlarına göre daha fazla semptomla ilişkilendirilmiştir.
Yapılan ilk testler Pirola varyatının daha önce Covid-19 geçirmiş ya da aşılanmış kişilerde enfeksiyona neden olabileceğini gösterdi.
Ancak yetkililer,  yeni varyantın diğer Omicron varyantlarına kıyasla aşıların korumasından kaçma kabiliyetinin artıp artmadığı konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı.
İngiltere Ulusal Sağlık Ensititleri (NHS)  Aşılama ve Tarama Baş Sorumlusu ve Ulusal Direktörü Steve Russell Pirola varyatnına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“‘Çok sayıda mutasyonun şiddet, aşıdan kaçış ve bulaşıcılık üzerindeki birleşik etkisini tahmin etmek zor olsa da, tavsiyeler, bunun Omicron’un ilk ortaya çıkışından bu yana en endişe verici yeni varyantı temsil ettiği konusunda nettir. “Haberin Devamını NTV’de okuyabilirsiniz