Messi’nin son Dünya Kupası sadece bir yarışma değil. Bir davadır, bir isyandır | Dünya Kupası 2022


Lionel Messi, dilediği gibi veda etti. Ya da en azından bunun için sahne. Pazar günü forvet – tanınmış arıza uluslararası düzeyde – altıncı büyük finalini Arjantin ile oynayacak. Bu onun 26. Dünya Kupası maçı olacak, şimdiye kadarki herkesten daha fazla, başka bir rekor bir araya geldi; aynı zamanda onun sonuncusu olacak.

Messie, başka bir anın süslediği başka bir gecenin sonunda, “Yolculuğumu finalde bitirebilmek beni mutlu ediyor ve burada yaşadığım her şey çok güzel,” dedi. . Artık dört gün var.

dört günler. Bir gece. Herkes bunun Messi’nin son maçı olacağını “biliyordu” Dünya Kupası, onu bir daha asla her oyuna yapışırken göremeyeceğiniz hissi. Bunu da biliyordu, bu da böyle olmasının bir parçası: görev, kader ya da sadece zevk. Günü yakalayın, fazla kalmadı. Ve yine de, yedek olarak ilkinden 16 yıl sonra o Sırbistan ve Karadağ’a karşı 6-0’lık galibiyetin hala isabet ettiğini duyunca. Bir dakika ne? Final senin sonun mu olacak? Salı gecesi Messi, “Evet, kesinlikle olacak” dedi. “Bir sonrakine kadar uzun yıllar var [World Cup] ve başaracağımı sanmıyorum. Bu şekilde bitirmek güzel.”

Bu eşi benzeri olmayan bir Dünya Kupası. Son 12 yıldır Guardian, yolsuzluk ve insan hakları ihlallerinden göçmen işçilere yönelik muamele ve ayrımcı yasalara kadar Katar 2022’yi çevreleyen sorunlar hakkında haber yapıyor. Gazeteciliğimizin en iyileri, adanmış yazılarımızda toplanmıştır.Katar: Futbolun Ötesindesahanın ötesindeki konulara daha derine inmek isteyenler için ana sayfa.

Guardian raporlaması, sahada olup bitenlerin çok ötesine geçer. Araştırmacı gazeteciliğimizi destekleyin bugün.

“,”image”:”https://trhaberci.com/wp-content/uploads/2022/12/Messinin-son-Dunya-Kupasi-sadece-bir-yarisma-degil-Bir-davadir.jpg”,”credit”:”Photograph : Caspar Benson”,”sütun”:2}”>

Hızlı rehber

Katar: futbolun ötesinde

Göstermek

Bu eşi benzeri olmayan bir Dünya Kupası. Son 12 yıldır Guardian, yolsuzluk ve insan hakları ihlallerinden göçmen işçilere yönelik muamele ve ayrımcı yasalara kadar Katar 2022’yi çevreleyen sorunlar hakkında haber yapıyor. Gazeteciliğimizin en iyileri, adanmış yazılarımızda toplanmıştır. Katar: Futbolun Ötesinde sahanın ötesindeki konulara daha derine inmek isteyenler için ana sayfa.

Guardian raporlaması, sahada olup bitenlerin çok ötesine geçer. Araştırmacı gazeteciliğimizi destekleyin bugün.

Fotoğraf: Caspar Benson

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Yani bu bir veda Arjantin endişelendi. Yine de, gitmek için ne bir yol. Henüz bitmedi: en büyük oyun sizi bekliyor. Tabii ki devasa. Ama oraya varmak bile biraz bir şeyler kazanılmış, bir aydınlanmaya ulaşılmış gibi hissettiriyordu. Messi tarafından ve Messi hakkında. (Neredeyse) bitene kadar neye sahip olduğunuzu bilmiyorsunuz. Lusail Stadyumu’nun geç saatlerinde, Seviye 0’daki Arjantinli bir televizyon muhabiri son sorusunu sormamayı seçti. Bunun yerine, belki şimdiye kadar klibi görmüşsünüzdür, teşekkür etmek için kullandı: “Sonuç ne olursa olsun, insanları mutlu ettiniz” dedi. “Herkesin hayatını etkiledin.”

Sonunda, yeni ve eski arkadaşlarının birazdan fazla yardımıyla kendini de mutlu etti. 2016 Copa América’nın sonunda finalde Şili’ye yenilerek oradan uzaklaşmıştı. Her zaman kucaklanmış hissetmemişti, ağırlığı eziciydi; her şeyin kendi hatası olduğunu hissetmeye geldiğini söyledi. Burada kendisine söylendiği gibi: “Çok fazla bok yemek zorundaydın.” Evet, kabul etti ama şimdi durum farklı. “Bir süredir başımıza gelen her şeyden çok keyif alıyorum. Bütün bunları finalde bitirebilmek beni mutlu ediyor.”

Yönetici Lionel Scaloni’nin doktrini buydu: yarın güneş doğacak. Messi bu mesajı ve kalan zamanı benimsedi; bu aynı zamanda onun mesajı haline geldi ve takım arkadaşlarının sadece Arjantin’in başarısına değil, bir tür adaleti yerine getirme mutluluğuna da yatırım yaptıkları hissi oluştu.

Messi, “İnsanlar bunun zevk almamız gereken bir şey olduğunu anladı. “Olağanüstü şeyler yaptık: Copa America, 36 maçlık yenilmezlik, bir Dünya Kupası finali. Açıkçası hepimiz kazanmak istiyoruz ama bu bir futbol maçı ve her şey olabilir. Umarım, bu Brezilya’dan farklı olur [in 2014, when they lost against Germany]. Bunun en iyi Dünya Kupasım olup olmadığını bilmiyorum ama buraya geldiğimizden beri bundan zevk alıyorum.”

Katar’da 5 golü ve 3 asisti var. Buradaki yıldız anları ona ait. Meksika’ya ve Avustralya’ya attığı gol, ikisi de çok Messi, tam olarak böyle olmasa da binlerce kez görüldü. saçma yardım Hırvatistan’a karşıanlık ikonografi: Herkesin bahsettiği defans oyuncusu Josko Gvardiol, tersyüz oldu ve geri döndü, kalçaları kırıldı, bacakları bir karikatür düğümüyle bağlandı.

Messi, turnuva istatistiklerinde gollerde, asistlerde, yaratılan şanslarda, top sürmelerde ve faullerde başı çekiyor. Bu onu hala durdurmadı. Her dakika oynadı. Maradoncu olmuştur. O oldu Maradona yapmak, aslında. Ve bu sadece mükemmellikle ilgili değil; enerji, bağlılığın ifadesi, özdeşleşme var. kurban Messi uzun süredir hamstringini tutuyordu, sonra tuttu. o Gvardiol’a. Bu, bırakmayı mutlak olarak reddetmekle ilgili: Bunun daha sonra yapılmadığını beyan eden oydu. Suudi Arabistan yenilgisi. Liderlik, onları çekiyor. Yarı final gibi bir beceri anı olmayabilir, ancak bu, Meksika’ya karşı attığı golle kıyaslanamaz.

Arjantinli Lionel Messi, Hırvatistan'ı 3-0 yendikten sonra sevinç yaşadı.
Lionel Messi’nin Arjantinli takım arkadaşları, yıldız adamın Dünya Kupası kariyerini en büyük ödülle bitirmesine yardım etmek istiyor. Fotoğraf: Shaun Botterill/Fifa/Getty Images

Golün öncesinde bir öfke patlaması yaşandı. Avustralya’ya karşı. çatışmalar Hollanda’ya karşı. Kenar, saldırganlık, isterseniz boktanlık. : neye bakıyorsun aptal Arjantinli taraftarlar buna bayıldı. Messi de öyle görünüyor. “O her zaman böyleydi,” diye ısrar ediyor Scaloni ve içinde şiddetli, öfkeli bir rakip var ama koçun böyle söylemek zorunda olması öğreticiydi. Onu hiç bu kadar yakın hissetmemişlerdi, o da onları böyle hissetmemişti. Bu sadece bir rekabet değil, bir sebep. Bir isyan.

“Bazen aşırı bir durum oluyor, kazanmanız gerektiğini bilerek sahaya çıkmak kolay olmuyor, yoksa eve gidiyorsunuz. Bunu ikinci maçtan beri yapıyoruz. Bunun çok büyük bir zihinsel maliyeti var ve grup bunun üstesinden geldi” dedi. “Beş ‘final’ oynadık ve bir tane daha var.”

Daha önce onları nasıl finale taşıdığını unutmak yanlış olur ama bu yine bir başka. Farklı görünüyor, farklı ses çıkarıyor, farklı davranıyor. En azından onunla yolculukta farklı bir nesil olduğu için, rolü değişiyor, geçmişin ağırlığının bir kısmı hafifledi, geride kaldı. Yine de Scaloni, onlara bıraktığı şeyde bir miras olduğunu söylüyor. Onlar da ona bu son dansı bırakmak için çaresiz kaldılar.

Kaleci Emiliano Martínez, “Copa América’da yaptıkları inanılmazdı ama hayatımda bu Dünya Kupası gibi bir şey görmedim” dedi. Cristian Romero ekledi: “Bu delilik. Herkes onun nasıl bir oyuncu olduğunu biliyor ama bu onun nasıl bir insan olduğu. O bir örnek, her zaman daha fazlasını isteyen bir adam. Çok fazla darbe aldı ama her seferinde yeniden ayağa kalktı.”

Geçtiğimiz birkaç gün içinde ortalıkta bir fotoğraf dolaştı: Bu fotoğrafta 11 yaşındaki Julián Álvarez idolü Lionel Messi’nin yanında duruyor. Şimdi bir 11 yılı daha var: Manchester City’nin Hırvatistan’a attığı golün ardından bu kez takım arkadaşları, Messi onu boyundurukta tutuyor ve ışınlanıyor.

“Leo’nun yapabildiği şeyler inanılmaz,” dedi ve rekabetin en iyisi olan imkansız bir asisti bitirmek için orada olduğunu ilk elden görmüştü. Belki bir önceki turda Messi’nin Nahuel Molina’ya verdiği hariç.

Messi o pası ve Álvarez’in ikinci golü atması için koşarak ve toplanarak serbest kalmasına neden olan müdahale pasını sağlamıştı. Bu arada Messi’nin penaltı noktasından ilk golü atmasına neden olan topu gönderen Enzo Fernández’di. Ve o da Arjantin’e liderliği veren, onları yakalayıp Maradona gibi ikinci bir Dünya Kupası finaline çeken adamı izleyerek büyümüştü.

2016’da, Messi çekip gitmeyi düşünürken, Fernández Facebook’ta özür dileyen ve teşekkür eden bir mesaj yayınladı. Şöyle yazıyordu: “Sizin yaptığınız baskının %1’iyle yaşamayan bir avuç hiç kimse, sizi tanımadığımız halde mükemmellik için saçma sapan taleplerde bulunan 40 milyon insan nasıl sizi ikna etmeye çalışacak? Ne istersen yap ama kalmayı ve keyfini çıkarmayı düşün.”

Şimdi sonunda, kendisinin ve onların hayatının zamanı hepimizi son bir vedaya taşıyor.Haberin orijinal burada okuyabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

More articles ―