Üye olun

Türkiye'den ve dünyadan çeşitli haberlere ayrıcalıklı olarak erişmek için TrHaberci'ye abone olun.

― Advertisement ―

Yunanistan’a kapıda vize dönemi: 7 günlük turist vizesiyle gidilecek 10 ada

Yunanistan'a kapıda vize alarak gidilecek 10 ada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in görüşmesi sonrasında merak ediliyor. Türkiye'den Yunan adalarına gitmek ve Ege'de...
Ana SayfaYaşamKış aylarının mucizesi: Pekmez çeşitleri ve faydaları

Kış aylarının mucizesi: Pekmez çeşitleri ve faydaları


Besleyici özelliğinin yanı sıra şeker oranı yüksek olan bir besin olan pekmez, doğru tüketildiğinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle kansızlık ve demir eksikliği gibi sorunlarla baş etme noktasında yararlı olan pekmezin birçok çeşidi bulunuyor. İşte pekmez çeşitleri ve faydaları…

Üzüm, incir veya dut gibi meyvelerden yapılan pekmeze koyu rengini ve kıvamını veren, kaynatma işlemi sırasında kestirilen şıranın içindeki şekerlerin karamelize olup kararmasıdır. Aç ya da tokken tüketilebilir. Vitamin ve mineral deposu olan pekmezin besin değeri yapımında kullanılan meyveye göre değişir.

PEKMEZİN FAYDALARI NELERDİR?

-Kansızlığa iyi gelir. -Vücuda enerji verir, zinde tutar. -Bağışıklık sistemini güçlendirir. -Boğazı yumuşatır, öksürüğe iyi gelir. -Besleyici özelliğiyle tok tutar. -Eklem ve kemikleri güçlendirir. -Beyin sağlığına olumlu etki eder. -Anne sütünün artmasını destekler.

PEKMEZ TÜRLERİ Keçiboynuzu pekmezi: En faydalı pekmez türü olarak bilinir. Enerji ve güç veren, sindirim sistemini iyileştiren, diş etlerini besleyen keçiboynuzu pekmezi; soğuk algınlığı etkilerini azaltarak vücudun direncini artır. Üzüm pekmezi: A ve C vitaminlerini içeren üzüm pekmezi; kemikleri güçlendirir, depresyona iyi gelir, tansiyonu düzenler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Dut pekmezi: Emziren anneler için süt kalitesini artırır, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, enerji verir, ağız yaralarını giderir. İçerisinde A vitamini, B1 ve B2 vitaminleri bulundurur.

Hurma pekmezi: B1, B2, B3, B5, A ve C vitaminlerini içerir. Öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. Bağırsak hareketlerini düzenler.

Nar pekmezi: B vitamini ve C vitamini açısından zengin olan nar pekmezi; erken yaşlanmayı ve kırışıklığı engeller. Sindirime yardımcı olur. Kolesterolü düşürür.

Andız pekmezi: Vücudu toksinlerden arındıran, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan, kan dolaşımına katkı sağlayan ve ödem attıran bir pekmez türüdür.Haberin Devamını NTV’de okuyabilirsiniz