Grant Wahl: Spor muhabiri aort anevrizmasından öldü, karısı diyor
CNN

Amerikan futbolu muhabiri Grant Wahl, çöktü ve öldü Eşi Dr. Celine Gounder Çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen hafta Katar’daki Dünya Kupası’nı takip ederken aort anevrizmasından öldü.

Gounder, “CBS Mornings” programında “Bu, muhtemelen yıllardır demlenmekte olan şeylerden sadece biri ve her ne sebeple olursa olsun, zamanın bu noktasında oldu,” dedi.

Daha uzun bir açıklamada Gounder, New York Şehri Tıbbi Muayene Ofisi tarafından gerçekleştirilen bir otopsinin, onun “yavaş büyüyen, tespit edilemeyen hemoperikardiyumlu yükselen aort anevrizmasından” öldüğünü belirlediğini söyledi.

“Ölümünden kısa bir süre önce yaşadığı göğüs baskısı, ilk belirtileri temsil ediyor olabilir. Hiçbir kalp masajı veya şok onu kurtaramazdı” dedi.

Sports Illustrated ve kendi haber bülteni için uzun süredir kolej basketbolu ve futbol muhabiri olan Wahl, Cuma günkü Arjantin-Hollanda maçını izlerken yere yığıldı ve daha sonra ölü ilan edildi. 49 yaşındaydı.

Web sitesine göre, altı erkek, beş kadın olmak üzere 11 Dünya Kupası da dahil olmak üzere yirmi yıldan fazla bir süredir futbolla ilgili haberler yaptı ve spor hakkında birkaç kitap yazdı.

Cenazesi otopsi için Pazartesi günü ABD’ye gönderildi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price,.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, bir aort anevrizması kanı kalpten göğse taşıyan büyük arter olan aortta balon benzeri bir çıkıntıdır. Kan pompalama kuvveti arter duvarının katmanlarını ayırarak kanın sızmasına neden olduğunda bir yırtılma meydana gelir. Bir yırtılmada anevrizma tamamen patlar ve vücut içinde kanamaya neden olur.

CDC, aort anevrizmalarının veya diseksiyonlarının 2019’da yaklaşık 10.000 ölüme neden olduğunu söylüyor. Bu ölümlerin yaklaşık %59’u erkekler arasındaydı.

CNN Baş Tıp Muhabiri Dr. Sanjay Gupta, aort anevrizmasının genellikle nadir olduğunu ve fark edilmesinin zor olduğunu söyledi.

“Bu tür bir sorunu taramak çok zor,” dedi. “Bu muhtemelen bir süredir var olan ama semptomlara pek yol açmayan bir şey.”

Wahl, ölümünden önceki günlerde kendini iyi hissetmediğini söyledi.

“Göğsümdeki sıkışma, sıkışma, baskı gibi açılardan oldukça kötü bir hal almıştı. Grant Wahl’ın ölümünden günler önce yayınlanan Futbol podcast’inin bir bölümünde yardımcı sunucu Chris Wittyngham’a “Kendimi oldukça kıllı hissediyorum, kötü” dedi. Bronşit olduğuna inanarak Dünya Kupası medya merkezindeki klinikte yardım aradığını da sözlerine ekledi.

5 Aralık’ta yayınlanan bir haber bülteninde olayı daha ayrıntılı anlattı ve az uyku, yüksek stres ve ağır iş yükü nedeniyle vücudunun “çöktüğünü” yazdı. 10 gün boyunca soğuk algınlığı geçirdiğini ve bunun “daha şiddetli bir şeye dönüştüğünü” yazdı ve antibiyotik aldıktan ve uykuyu yakaladıktan sonra daha iyi hissettiğini sözlerine ekledi.

Gounder, CBS ile yaptığı röportajda, merhum kocasına yapılan haraçların dokunaklı olduğunu ve onu rahatlattığını söyledi.

“Pek çok insan tarafından o kadar sevildi ki,” dedi ve “gerçekten ihtiyacın olduğunda sıcacık bir kucaklama gibi.”

Geçen hafta bir arkadaşından Wahl’ın bayıldığını ve sağlık personelinin 20 dakika boyunca kalp masajı yapmaya çalıştığını söyleyen mesajları görmeye başladığında bir şeylerin ters gittiğini öğrendiğini söyledi. Daha fazla bilgi edinmek için Katar’daki hastanede birinin izini sürmeye çalıştı ve nabzı olup olmadığını sormaya devam etti.

Kimse soruya cevap vermiyor, dedi. “Korkmuştum.”

Ayrıca rahmetli kocasının cenazesini görmeye gittiğini de söyledi; “Sadece gerçekten görmem gerekiyordu,” dedi.

“Dürüst olmak gerekirse, bu çok gerçeküstü oldu… şimdi bile cesedi görmüşken bile bunun gerçek olduğuna inanmak gerçekten zor, ama buna ihtiyacım vardı,” dedi.

Pek spor hayranı olmamasına rağmen, Wahl için “Futbol bir spordan daha fazlasıydı, dünyanın dört bir yanındaki insanları birbirine bağlayan bu şeydi” dedi.

“Sporun ve futbolun kültürü, politikası hakkında çok şey var. Ona göre bu, insanları ve nereden geldiklerini gerçekten anlamanın bir yoluydu” dedi. “İnsanların onu gerçekten sosyal adalete adamış, nazik, cömert biri olarak hatırlamasını istiyorum.”

Kocasının kadın oyununu nasıl desteklediğini hatırladı ve LGBT hakları hakkında yaptığı son açıklamalar. “Grant’tı,” dedi.Haberin orijinal burada okuyabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

More articles ―