Grant Wahl: Büyüleyici, nazik ve yetenekli bir gazeteci
CNN

Sabah 5’ti ve uyuyamadım; zihnim olağanüstü dramayı yeniden oynuyordu Arjantin’in penaltı atışları galibiyeti Hollanda üzerinde, tekrar tekrar.

Sonra telefonumu kontrol ettim. Kusacağımı sandım.

amerikan futbol gazetecisi Hibe Wahl, Lusail’deki maçı takip eden kişi de ölmüştü.

İlk başta, sosyal medya endişeli söylentilerle doluydu, ancak ardından korkunç bir onay geldi. Her şey çok ani ve gerçek olamayacak kadar tuhaf görünüyordu.

Grant maç hakkında tweet atıyordu, maçı uzatmalara götüren beklenmedik durma süresi Hollandalı ekolayzır hakkında bir gönderi paylaşmıştı. Ama sonra, 80.000’den fazla taraftar sahadaki dram tarafından emildiğinden, Grant hayatı için savaşıyordu. Artık bildiğimiz gibi, onu canlandırmak için çılgınca çabalar trajik bir şekilde başarısız oldu.

Kendi kişisel deneyimime göre, Katar’daki Dünya Kupası’nı takip eden birçok gazeteci için o zamandan bu yana geçen saatler gerçeküstü ve mide bulandırıcı bir bulanıklık oldu.

Grant ile ilk tanıştığım zamanı hatırlayamıyorum. Jurgen Klinsmann’ın 2011’de ABD futbol takımının baş antrenörü olarak atanması için New York’ta olabilir veya belki de Katar’daki bu Dünya Kupası’na kadar hiç şahsen tanışmamıştık.

Ama işimizin doğası öyle ki, birbirimizin yörüngesinde döndük ve sosyal medya ve televizyon röportajlarımız aracılığıyla o kadar sık ​​etkileşimde bulunduk ki arkadaş olduk.

Çoğu durumda, konuşmalarımız Skype veya Zoom üzerinden gerçekleşirdi ve eşi Celine’in yanlışlıkla odaya girdiği ve neredeyse küresel bir izleyici kitlesinin önüne çıktığı bir olayı canlı bir şekilde hatırlıyorum. Adımlarını bozmadan ustaca el salladı.

Sonraki yıllarda, epidemiyolog Dr. Celine Gounder, Kovid 19’a karşı bilimsel mücadelenin halka açık yüzlerinden biri haline gelecekti ve onun başarılarından duyduğu gururu nadiren gizleyebildi. Sadece iki hafta önce bana onun hakkında fışkırıyordu.

Sports Illustrated’ın bir yazarı olarak Wahl, kısa sürede adını duyurdu ve o zamanın Lise atleti LeBron James’i birçok kapak hikayesinden biri ve “The Chosen One” başlığıyla dünyaya tanıttı. O gittikten birkaç saat sonra, NBA harikası James, Wahl’a saygı duruşunda bulundu. ağlayarak, “Bu trajik bir kayıp. Onun kadar harika birini kaybetmek talihsizlik.”

Ancak Wahl, adını gerçekten bir futbol yazarı olarak yaptı. Kuzey Amerika’daki güzel oyunun amigo kızıydı, moda olmadan çok önce – İngiliz Premier Ligi birçok Amerikan evinde Cumartesi sabahlarının vazgeçilmezi haline gelmeden ve bazı Major League Soccer stadyumları 70.000’den fazla seyirciyi kendine çekmeden on yıl önce.

Ünlü İngiliz futbol yorumcusu Jon Champion, 2019’da ESPN’e katılmak için Atlantik’i geçtiğinde, Wahl’ın kırmızı halıyı ilk seren kişi olduğunu söyledi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde futbol fikrini satıyordu” dedi. “Bu anlamda neredeyse bir misyonerdi, dünyayı dolaşarak insanlara Amerikan futbolunu ciddiye almalarını söylerdi. Ön saflarda yer alan Avrupalı ​​futbol gazetecilerinden herhangi birine Amerika’da bir hikaye isteyip istemediklerini sorarsanız, bu Grant Wahl olurdu.

Bu nedenle hem ABD Futbol Federasyonu hem de Major League Soccer bu kadar parlak ifadelerle saygılarını sundular. Wahl, oyunu Amerika’da büyütmede herhangi bir oyuncu kadar önemliydi.

Wahl, Dünya Kupası sırasında Doha'da düzenlenen bir ödül töreninde resmedildi.

Cumartesi günkü övgüler o kadar coşkuluydu ki, onun etkisinden kimsenin şüphesi olamazdı. İngiliz futbol yayıncısı Max Rushden, “ABD dışındaki insanların Grant’in oradaki futbol üzerindeki etkisini anladığından emin değilim,” diye tweet attı, “Övgüleri okuyana kadar kesinlikle anlamadım.”

Ancak Grant, sadece galibiyetler ve kayıplar hakkında yazan bir muhabir olmadığı için çok fazla derinlik vardı. Gerçeğin arayışında korkusuzdu ve insan hakları ihlallerini vurgulayarak ve susturulan sesler adına konuşarak profesyonel sporların karanlık tarafına rutin olarak rahatsız edici derecede parlak bir ışık tuttu.

2011’de, FIFA’nın mevcut Dünya Kupası’nı Katar’a verme konusundaki tartışmalı kararından sadece aylar sonra, yeni Başkan olarak seçilmek için kampanya yürüttü ve futbolun dünya yönetim organını yolsuzluktan kurtarma sözü verdi: [Sepp] Blatter enfeksiyonu, ”diye söz verdi.

FIFA tarafında sürekli bir baş belasıydı ve Katar’a geldiğinde bir tartışma mıknatısı gibi görünüyordu. Turnuvanın başında medya akreditasyonunu alırken duvardaki turnuva logosunun fotoğrafını çekti. bildirdi güvenlik görevlilerinin kendisine yaklaştığını ve açıklanamaz bir şekilde resmi telefonundan silmesinin istendiğini söyledi. Birkaç gün sonra, kendimi aynı mekanda meslektaşlarıma artık rezil olan ‘Wahl duvarı’ üzerine yorum yaparken buldum.

ABD’nin Galler’e karşı ilk maçı öncesinde, ondan şu istendi: gökkuşağı tişörtünü çıkar LGBTQ topluluğu için gizli bir destek gösterisi olarak giymişti. Ancak stadyum güvenliği tarafından gözaltına alındıktan ve onu kaldırması emredildikten (reddetti) sonra hikayeyi kamuoyuna açıkladı.

Birkaç gün sonra, ikimiz de Iconic Torch Hotel’de aynı Şükran Günü Yemeğine katıldık ve o gecenin ilerleyen saatlerinde, saat 1:30’da Doha stüdyomuzda canlı olarak bize katıldı. Şovda görünmeye hevesliydi, ancak o kadar meşguldü ki, müsait olduğu tek yer burasıydı.

Röportajdan önce, yeni bağımsız iş girişimi GrantWahl.Com’dan bahsetti ve seyahatte parasının yetmeyeceğinden endişe duyduğunu paylaştı. Ayrıca, ödeme yapan abonelerine içerik sunmak için kendisine agresif hedefler koyduğunu da söyledi.

Katar Dünya Kupası’nın yoğun kara kütlesi, hem gazetecilere hem de taraftarlara her gün birden fazla maça katılma fırsatı verdi, ancak 17 gün boyunca her 24 saatte bir üç veya dört maçla övünen yoğun program yorucu oldu. Bununla birlikte, birçoğu eylemin smorgasbord’unu karşı konulamaz bulmuştur.

Grant Wahl (solda), Katar'da CNN'den Don Riddel ile röportaj yaparken.

Daha sonra, Wahl’ın turnuva sırasında hastalandığını öğrendik, bu, geçmişte pek çok Dünya Kupasını takip ettikten sonra beklediğini söylediği bir şeydi. Podcast’in bir bölümünde, Dünya Kupası medya merkezindeki tıbbi kliniğe gittiğini, göğsünün sıkıştığını hissedebildiğini ve bunun bronşit olduğundan korktuğunu söyledi. Grant Wahl ile futbol.

Ama o gece, turnuvanın sadece beşinci gününde sesimi kaybettiğim konusunda şaka yapıyorduk. Katar onun ilk “rodeosu” değildi ama bu benim şahsen ilk Dünya Kupası oldu ve vücudum hızla sekiz saat dilimini ve cezalandırıcı programı aşan uçuşa teslim oldu.

Ama o röportajı tekrar düşündüğümde, çoğumuzun Grant hakkında sevmeye başladığı pek çok şeyi içeriyordu. Büyüleyici, kibar ve sekizinci erkekler Dünya Kupası’nı ve sevdiği oyunu anlattığı için çok mutluydu. Tişört çılgınlığını, Cristiano Ronaldo’nun son maskaralıklarını ve ABD Takımı ile İngiltere arasındaki yaklaşan çatışmayı tartıştık.

“ABD’den bir saygı arayışı var,” diye açıkladı, tarihsel olarak aynı oyunun farklı bir adla havuz boyunca büyümesine burun kıkırdayan bir ülkeden doğrulama arayışı. Ancak, dalganın artık döndüğünü ve tutumların değişmekte olduğunu biliyordu.

Hayatın kendisinde olduğu gibi, röportajın da her zaman bir süresi vardır ve artık sona yaklaşmış bulunmaktayız. Kısa bir sözle ana stüdyoya geri dönmeye ihtiyacım olduğundan, Grant’e teşekkür ettim ve ona “bundan sonra ne olacağını görmenin ilginç olacağını” söyledim.

Olağanüstü hayatı ve kariyerindeki bir sonraki bölümün bu kadar ani ve korkunç bir şekilde son olacağını hiçbirimiz hayal bile edemezdik.

Haberin orijinal burada okuyabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

More articles ―