Üye olun

Türkiye'den ve dünyadan çeşitli haberlere ayrıcalıklı olarak erişmek için TrHaberci'ye abone olun.

― Advertisement ―

Eskişehir’de erkek şiddeti: Bir kadın, eski sevgilisi tarafından 12 yerinden bıçaklandı!

Eskişehir’de spor eğitmeni Gamze C. (34), 3 ay önce ayrıldığı ve hakkında 6 aylık uzaklaştırma kararı aldırdığı eski sevgilisi Fatih Durmaz (42) tarafından...
Ana SayfaYaşamSağlıkFelçli adam beyin implantı sayesinde 12 yıl sonra ilk defa yürüdü

Felçli adam beyin implantı sayesinde 12 yıl sonra ilk defa yürüdü


İsviçre’deki “Dijital Köprü” projesi sayesinde 2011’den beri felçli olan Hollandalı Gert-Jan Oskam ilk kez yürüdü. Araştırmacılar, geliştirdikleri beyin implantının, kişinin düşüncelerini algılayıp omuriliğine ileterek yürümesini sağladığını açıkladı.

2011’de Çin’de geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan Oksam, İsviçreli bilim insanlarının geliştirdiği cihaz sayesinde yürümeye başladı.
Fotoğraf: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)
İsviçre Federal Teknoloji Üniversitesi Profesörü Gregoire Courtine, yaptığı açıklamada, Oskam’ın “Dijital Köprü” olarak adlandırılan proje sayesinde yürüdüğünü belirtti.
Fotoğraf: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)
Oskam’ın ameliyat sonrası denemelerde her seferinde 100 metreden fazla yürüdüğünü kaydeden Courtine, “Kurduğumuz sistem, Gert-Jan’ın düşüncelerini algılayıp omuriliğine ileterek yürüme mekanizmasının uyarıyor.” ifadesini kullandı.
Fotoğraf: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)
Beyin ve kaslar arasındaki bağı onararak felci tedavi etmeyi amaçlayan “Dijital Köprü” projesi, rehabilitasyona da katkı sağlarken hastaların belkemiği sinirlerinin iyileşmesine yardımcı oluyor.
Fotoğraf: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)
Hollandalı Oskam, kaza sebebiyle bir daha asla yürüyemeyeceğini düşündüğünü ancak İsviçre Federal Teknoloji Üniversitesinde geliştirilen cihaz sayesinde tekrar yürüyebildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.
Fotoğraf: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)
Yeni tedavi sayesinde tekrar arkadaşlarıyla güzel vakit geçirebildiğini belirten Oskam, cihaz sayesinde normal hayatına da dönmek istediğini sözlerine ekledi.”Nature” dergisinde yayımlanan projenin erken safhada olduğu ve bu alandaki ileri çalışmalar için öncülük yaptığı belirtiliyor.
Fotoğraf: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)Haberin Devamını NTV’de okuyabilirsin