Erdoğan ve Putin telefonda Suriye sınır koridoru ve doğal gaz dağıtım merkezini görüştü

Türkiye cumhurbaşkanı, Rusya ile 2019 yılında imzalanan bir anlaşma uyarınca bir tampon bölge oluşturulması gerekliliğini yineledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin Suriye sınırında 30 kilometrelik (19 mil) bir güvenlik koridoru oluşturulması çağrısında bulundu.

İki ülke de 11 Aralık Pazar günü iki liderin tahıl tedariki ve Türkiye’deki potansiyel bir bölgesel gaz merkezini görüştüklerini söyledi.

Erdoğan’ın ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ana destekçisi olan Rusya arasında 2019’da imzalanan anlaşma uyarınca Suriye’nin kuzeyinde bir tampon bölge oluşturulmasının “önemi ve aciliyeti” yinelendi.

Telefon üç hafta sonra geldi. Türkiye, Suriye ve Irak’ta hava ve topçu saldırıları başlattı. 13 Kasım’da İstanbul’da altı kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından. Ankara, yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’ni (PKK) ve Suriye’deki kolu Halk Koruma Birlikleri’ni (YPG) suçladı. Türkiye tarafından “terörist” olarak kabul edilen her iki grup da olayla ilgilerini yalanladı.

Türkiye ile imzalanan 2019 anlaşması kapsamında Rusya, Türkiye sınırı ile YPG güçleri arasında Suriye ordusu ve Rus askeri polisi tarafından kontrol edilecek bir tampon bölge kurma sözü verdi. Sınır bölgesinde hem Rus hem de Suriye hükümet güçlerinin yanı sıra bazı ABD birlikleri bulunmasına rağmen anlaşma tam olarak uygulanmadı.

Bu arada Türkiye, dünyanın en büyük iki üreticisi olan hem savaşın vurduğu Ukrayna hem de Rusya’dan tahıl ihracatını garanti eden bir anlaşma konusunda Birleşmiş Milletler ile arabuluculuk yaptı.

Görüşmede Erdoğan, Ankara ve Moskova’nın Karadeniz tahıl koridoru üzerinden diğer gıda ürünleri ve emtiaları ihraç etmek için çalışmaya başlayabileceklerini söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Cumhurbaşkanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce sona ermesini en içten dileklerini iletti.”

Rusya, BM’yi Şubat ayında Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Batılı ülkeleri kendisine uygulanan bazı yaptırımları kaldırmaya zorlamaya çağırdı. Yaptırımların kaldırılmasının, Moskova’nın uygulanmadığını söylediği Karadeniz tahıl anlaşmasının bir parçası olan gübre ve tarım ürünlerini serbestçe ihraç etmesini sağlayacağını söylüyor.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Anlaşma, en çok ihtiyaç duyan ülkelerin taleplerini karşılamak için Rusya’dan ilgili tedarikin önündeki engellerin kaldırılmasını gerektiren karmaşık bir karaktere sahip” dedi.

Putin ve Erdoğan’ın, Rus doğal gazının ihracatı için Türkiye’de bir üs oluşturma girişimini de görüştükleri de sözlerine eklendi.

Putin bu fikri Ekim ayında, Rusya’nın Eylül ayındaki patlamalarda hasar gören Kuzey Akım boru hatlarından Avrupa’ya yönlendirmek için bir yol olarak önerdi. Erdoğan konsepti destekledi.

Kremlin, “Öncelikle gaz endüstrisinde ortak enerji projelerinin özel önemi vurgulandı” dedi.

Rus enerji devi Gazprom’un başkanı Alexei Miller, geçtiğimiz hafta İstanbul’da Erdoğan ile görüştü.

Haberin orijinal halini buradan okuyabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

More articles ―