Üye olun

Türkiye'den ve dünyadan çeşitli haberlere ayrıcalıklı olarak erişmek için TrHaberci'ye abone olun.

― Advertisement ―

Mide ve bağırsağından uyuşturucu çıktı!

Erzurum'da, İran uyruklu şüphelinin mide ve bağırsağından sentetik uyuşturucu çıktı. Şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı hakimlik tarafından tutuklandı.Yazının Devamını Cumhuriyet'te okuyabilirsiniz
Ana SayfaOtomobilElektrikli Porsche Taycan Cross Turismo'dan Guinness rekoru

Elektrikli Porsche Taycan Cross Turismo’dan Guinness rekoru


Porsche’nin elektrikli modeli Taycan Cross Turismo, yeni bir Guinness Dünya Rekoru’na imza attı. Model, 10 günde dört mevsimi yaşayarak deniz seviyesi altından 5.500 metrelik irtifaya çıktı.

Porsche’nin elektrikli otomobili Taycan, Çin’in en alçak doğal noktasından dünyanın en yüksek ulusal otoyollarından birinin tepesine kadar 2.783 kilometrelik ekstrem bir yolculuğu tamamlayarak Guinness Dünya Rekoru’na imza attı.
10 gün süren sürüş, deniz seviyesinin 218 metre altında bulunan Ayding Gölü’nde başladı ve deniz seviyesinden 5.355 metre yükseklikte sona erdi.
Sincan-Tibet yolu farklı hava koşulları ve arazi şartlarının birleştiği zorlu ıssız bölgelerden geçen iki Taycan 4 Cross Turismo, 10 günde dört mevsimi yaşadı.
70 derecelik yüzey sıcaklıklarından donmuş ve buzlu yollara kadar zorlu şartları barındıran yolculuk enerji tüketimi konusunda da bilgi sağladı.
Zorlu yolculuk kadar ıssız bölgelerdeki şarj sorunu da zorlayıcı şartları artırmış. Bu ıssız ve insansız bölgelerde Porsche’nin yatırım yaptığı bir start-up olan EnjoyElec tarafından şarj desteği sağlandı.
Porsche’nin 800V mimarisi sayesinde araçlar maksimum şarj gücünde 22.5 dakiakda yüzde 80 doluluğa ulaşıyor.
Elektrikli araçlarda içten yanmalı motorlarda olduğu gibi yükseklik değişikliği verimi etkilemese de  hava sıcaklığındaki değişim piller üzerinde oldukça etkili oluyor.
Dört tekelerken çekiş ve Adaptif Havalı Süspansiyonu sayesinde arazi koşullarında kullanımı kolaylaşan Taycan 4 Cross Turismo güç modunda 469 beygir kadar güç imkanı sunuyor.  
0’dan 100’e hızlanmasını 5,1 saniyede tamamlayan model WLTP’ye göre karma tüketim değerinde 490 kilometreye kadar menzil vadediyor.Haberin Devamını NTV’de okuyabilirsiniz