David Beckham, Dünya Kupası’nın Kayıp Ağızlığı


DOHA, Katar — Dünya Kupası’nın ilk günlerinde, grup aşaması devam ederken ve dünyanın gözleri Katar’a kilitlenmişken, en büyük futbol şampiyonasının ev sahibi, ilginin küçücük çöl ülkesinde parıldamasından yararlanmaya can atıyordu.

Katar, kendisini dünyaya satmak için ünlülerin desteğine milyonlarca dolar harcadı; buna, taraftarlarla sokak kredisi ve ortak bir dille konuşabilecek eski futbolculardan oluşan bir taburla yapılan anlaşmalar da dahil. Şimdi, en büyük transferini, kendi liginde cephaneliğindeki tek yıldızı, David Beckham’ı ortaya çıkarma zamanı gelmişti.

Bu nedenle, hafta ortası bir öğle yemeği sırasında, Beckham ve diğer birkaç eski oyuncunun Doha’nın körfez kıyısındaki Korniş bölgesine yakın kurulmuş bir taraftar bölgesinde boy göstermesi için planlar yapıldı. Orada hayranlarını selamlayacaklar ve organizasyon komitesinin bir çalışanı tarafından özel olarak inşa edilmiş bir sahnede röportaj yapacaklardı. Beckham’ın ekibi, katılma talebini kabul etti ancak iki koşul belirledi: varlığı önceden duyurulmayacak ve muhabirler uyarılmayacaktı.

Olay bir fiyaskoydu. Al Bidda Park’taki hayran bölgesi, ayarlanan zamanda o kadar boştu ki, planlara aşina olan birden fazla kişiye göre, Beckham ve diğerleri zaten sahne arkasında olmasına rağmen etkinlik iptal edildi.

Ancak bu tuhaf olay, Katar ile Beckham arasındaki sıra dışı ilişkinin simgesiydi. Nadiren atış yapan bir sürahi ile bir ortaklık ve ev sahibi ülkeyi sergilemek yerine gölgede bırakan bir düzenlemedir. Ama aynı zamanda dünyanın en tanınmış ünlülerinden birinin hem her yerde hem de hiçbir yerde olduğu garip bir gerçeklik üretti.

Beckham’ın yüzü, Doha’nın her yerindeki reklam panolarına yapıştırılmıştır. Devre arası sırasında televizyondaki reklamlarda ve Katar’daki kültürel etkinliklere erişimi teşvik eden sosyal medya akışlarında yer alıyor. Ayrıca Dünya Kupası stadyumlarındaki VVIP tribünlerinde görüldü ve elenmeden önce İngiltere takımını ziyaret ederken görüntülendi.

Beckham’ın yapmadığı şey, neredeyse iki yıl önce bildirilen bir maliyetle Katar’ı temsil etmek için kaydolduğunda değil. 150 milyon dolardan fazla, Dünya Kupası sırasında değil, neden büyükelçi olmayı kabul ettiği hakkında konuşuluyor veya Katar’ın dünyanın en çok izlenen spor etkinliğine ev sahipliği yapması etrafında dönen birçok tartışma hakkında herhangi bir soru sorulmuyor. Katar, insan hakları sicili, eşcinselliği suç sayan yasaları ve Dünya Kupası’nı inşa etmek için dünyanın en fakir köşelerinden gelen göçmen işçilere yönelik muamelesi nedeniyle saldırıya uğradı. Ancak Beckham, herhangi bir garip soru riskinden korunmuş görünüyor.

Örneğin Londra’da, Dünya Kupası’ndan aylar önce, turnuva yetkilileri, Tasarım Müzesi’ndeki özel bir etkinlikte turnuvanın resmi afişlerinin arkasında Katarlı kadın sanatçının çalışmalarını tanıtmanın iyi bir fikir olacağını düşündüler. Beckham’ın yıldız tozunu eklemek için katılabileceğini düşündüler. Bunun yerine, olumlu yanıt bir uyarıyla geldiğinde hüsrana uğradılar: Beckham gitmekten mutluydu, ancak orada herhangi bir medya olmamalıydı.

O zamana kadar Beckham’ın, ekibinin üzerinde anlaşmak zorunda kalacağı, dikkatlice kontrol edilen alanların dışındaki forumlarda konuşma konusundaki isteksizliği dikkat çekmeye başlamıştı. Onunla konuşma veya Katar için çalışma motivasyonunu anlama istekleri yanıtsız kaldı. FIFA TV’ye yapılan nadir yorumlar veya Dünya Kupası ile bağlantılı arkadaşça sorgulayıcılar ve sosyal medya hesaplarındaki gönderiler anlam açısından ayrıştırıldı, ancak hepsinde, göçmen işçilerin içinde bulunduğu kötü durum, Katar’ın insan hakları sicili ve LGBTQ endişeleri dahil olmak üzere turnuvanın önemli konularından özenle kaçındı.

Beckham’ın bir yayıncısı, Cuma günü The New York Times’a, daha önceki birkaç soruşturmadan sonra kaydedilen ilk yanıt olan ve müsait olmadığını reddeden bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “David, hem oyuncu hem de elçi olarak bir dizi Dünya Kupası ve diğer büyük uluslararası turnuvalarda yer aldı ve her zaman sporun dünyada iyilik için bir güç olma gücüne sahip olduğuna inandı” denildi.

Açıklamada, “Orta Doğu’da angajman konusunda farklı ve güçlü görüşlerin olduğunu anlıyoruz, ancak kilit meseleler hakkındaki tartışmanın doğrudan bölgede düzenlenen ilk Dünya Kupası tarafından teşvik edilmesini olumlu buluyoruz” denildi. “Bu konuşmaların tüm insanlara karşı daha fazla anlayış ve empatiye yol açacağını ve ilerleme kaydedileceğini umuyoruz.”

Ancak bazı Katarlı yetkililer için, Beckham’ın Katar’ı ve sadece Dünya Kupası’nı değil ülkeyi de tanıtma sözleşmesine rağmen onlar adına angaje olma konusundaki isteksizliği aylardır endişe kaynağı. Onlara göre Beckham, konuşmayarak ve medyanın sorgulamasından kaçınarak, etkisini bazen ters tepen şekillerde kullanıyordu. Katarlı organizatörler, kazandığı milyonlarca dolara rağmen, ülkelerinin denetiminin daha da kötüleştiğini hissettiler.

Bu öfke bu yılın başlarında daha da arttı.

Beckham’ın eski Manchester United takım arkadaşlarından biri olan Gary Neville, Katar’ın insan hakları sicili gibi konulara değinecek olan İngiliz televizyonu için Dünya Kupası hakkında bir belgesel çekmek üzere Katar’a gidiyordu. (Neville daha sonra ülkenin milyarlarca dolarlık spor ağı beIN Sports’ta maç ve stüdyo yorumcusu olarak çalışmak üzere kaydolacaktı.) Neville, Katar’a yaptığı ziyaretin bir parçası olarak Beckham’la kendi programı The Overlap için ayrı bir röportaj ayarlamıştı. aynı zamanda bir podcast’tir. Organizatörler, Beckham’ın tartışmaları ve rolünü aynı zamanda bir arkadaş olan sempatik bir sorgulayıcıyla tartışması için en iyi platformu bu fırsatın sunduğunu düşündüler. Ancak Beckham ve ekibi bu fikre karşı çıktı ve Neville’in röportajı yayınlandığında Beckham’ın Katar hakkında konuşmaktaki isteksizliği bir kez daha not edildi.

Beckham’ın özel statüsü, galakside Katar’ı tanıtmak için büyükelçi olarak tutulan eski yıldızlardan birkaç kişiyi kızdırdı; bu grup arasında Brezilya ile Dünya Kupası kazanan eski bir kaptan olan Cafu ve İspanya ile Dünya Kupası kazanan ve şu anki teknik direktör olan Xavi de bulunuyor. Barselona’da.

Oyuncuların ödeme sözleşmesi düzenlemeleri hakkında doğrudan bilgi sahibi olan kişilere göre, Beckham’a ödenen şaşırtıcı ücret, diğer yıldızlarla anlaşmalar tamamlanırken gerginlik yarattı. Birçoğu, özel muamelenin diğer belirtileri olduğunu düşündükleri şeylerden rahatsız oldu.

Örneğin, turnuvanın sekiz stadyumundan birinde düzenlenen Dünya Kupası öncesi bir etkinlikte, Katar’ın atıcıları imza kampanyalarından birinin içeriğini kaydetmeye çağrıldı. Farklı ünlülerle çekimler için, mekanın haber-konferans odasında bulunan kişilere göre farklı istasyonlar kuruldu. Davet edilen oyuncular arasında eski bir Arjantin savunma oyuncusu olan Javier Mascherano, eski Almanya kaptanı Lothar Matthäus ve popüler eski İranlı oyuncu Mehdi Mahdavikia vardı.

Ancak Beckham ve maiyetinin gelişi, kraliyet ziyaretine benzer bir şey olarak karşılandı. En önemli personel dışında hepsi odadan çıkarıldı ve bir koridorda beklemeleri istendi. Bir yetkili, “Emir’in geleceğini sanıyordum” dedi.

Dünya Kupası sırasında özel statüsü belli oldu. Kapanış aşamaları için Katar’a dönmeden önce turnuvanın yarısında ayrılan Beckham’a diğer oyunculardan daha lüks konaklama yerleri sağlandı; diğerleri şehrin diğer ucundaki bir Hilton’da apartman tarzı odalarda kalırken o Mandarin Oriental otelinde kalıyor. Sözleşmelerinin çoğu, bir platformu paylaşmak zorunda kalmadan özel olarak gerçekleşti, bu durum eski bir oyuncunun “Beckham kaç Dünya Kupası kazandı?” O ve diğer yıldızların bildiği yanıt, hiçbiriydi.

Para bedelsiz gelmedi. Beckham’ın Katar’la olan ilişkisi, İngiltere’deki itibarına, özellikle de eski futbolcuyu 150 milyon dolarlık anlaşmaya kadar LGBTQ haklarının bir şampiyonu ve bir eşcinsel olarak gören gey topluluğu içinde zedeledi. ilgili nedenler için simge.

Geçen ay İngiliz komedyen Joe Lycett, 10.000 İngiliz Sterlini (yaklaşık 12.000 $) paramparça görünüyor Beckham’a Katar ile olan anlaşmasını iptal etmemesi halinde bunu yapacağına dair bir ültimatom verdikten sonra. Bir gün sonra Lycett, paranın yok edilmesinin bir numara olduğunu ve bunun yerine paranın LGBTQ hayır kurumlarına bağışlandığını açıkladı.

Perşembe günü Lycett, Beckham’ın ekibinin daha sonra The Times’a Katar’ı desteklediğine dair yaptığı açıklamanın aynısını okudu. Daha sonra Katarlı ilk ve tek açık eşcinsel olduğunu iddia eden doktor Naser Mohamed adında bir adamla da konuştu.

Mohamed, Beckham’ın Instagram hesabını Katar’da eşcinsellerin karşı karşıya olduğu tehlikelerle ilgili bir gönderide etiketlediğini ve ardından hesap tarafından hemen engellendiğini söyledi.Haberin orijinal burada okuyabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

More articles ―