Avrupa Birliği, Türkiye’nin Rusya ile Bağlarından Endişeli

Ukrayna ordusu 10 Aralık’ta, Rus kuvvetleri şehirlere saldırmaya devam ederken, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’ta yoğun çatışmalara girdiğini söyledi.

Bu arada, güneyde, Batı’nın hava savunmasını güçlendirmek için Ukrayna’ya yeni bir yardım sevkiyatını onaylamasından bir gün sonra, Rus insansız hava aracı saldırıları Karadeniz’deki liman kenti Odesa’da elektriği kesti.

Canlı Brifing: Rusya’nın Ukrayna’yı İstilası

 

RFE/RL’ler Canlı Brifing size Rusya’nın devam eden işgali, Kiev’in karşı saldırısı, Batı askeri yardımı, küresel tepki ve sivillerin içinde bulunduğu kötü durumla ilgili en son gelişmeleri verir.. RFE/RL’nin savaşla ilgili tüm kapsamı için tıklayın burada.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, 9 Aralık’ta gece yaptığı video konuşmasında, Moskova birliklerinin ülkesine “Rus bayrağı altında cehennemi” getirdiğini söyledi.

Doğu Ukrayna’daki, özellikle Bakhmut, Soledar ve Kreminna’daki çatışmayı “çok zor” olarak nitelendirdi. Zelenskiy, Rus ordusunun işgalden önce yaklaşık 70.000 nüfuslu bir şehir olan Bakhmut’u “yanmış harabeye” çevirdiğini söyledi.

Rusya, kendi silahlı kuvvetlerine olağanüstü maliyetler pahasına, aylardır Bakhmut’u kuşatıyor.

Şehir, önemli demiryolu ve karayolu güzergahlarına ev sahipliği yapıyor ve ele geçirilmesi Ukrayna’nın ikmal hatlarını bozabilir ve potansiyel olarak Rus kuvvetlerinin Donetsk’teki Ukrayna’nın önemli kaleleri olan Kramatorsk ve Slovyansk’a doğru ilerlemesi için bir yol açabilir. Görevden alınması, Ukrayna kuvvetlerinin elinde aylarca süren başarısızlıkların ardından Rusya için psikolojik bir zaferi de temsil edecek.

Ancak bazı analistler, Washington merkezli Institute for the Study of War’ın 8 Aralık’ta Rusya’ya maliyetinin “herhangi bir operasyonel operasyondan çok daha ağır bastığını” söylemesiyle, Rusya’nın Bakhmut’u almak için bu kadar çok adamını ve ekipmanını feda etmesinin stratejik mantığını sorguladılar. şehri ele geçirmekten “avantaj”.

Batılı hükümetler, Donbass’taki yoğun çatışmaların Rusya’nın silah stoklarının, özellikle de füzelerin tükenmesini hızlandırdığını ve Rusya’yı ek tedarik için İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere yönelmeye zorladığını söyledi.

İran Ortaklığı

Rusya aylardır İran’dan insansız hava araçları tedarik ediyor ve Moskova bunları hem askeri hem de sivil hedefleri hedef almak için kullanıyor.

İngiltere’nin BM Büyükelçisi Barbara Woodward 9 Aralık’ta Rusya’nın İran’dan “yüzlerce balistik füze dahil” daha fazla silah almaya çalıştığını söyledi.

Londra’nın, kendi stokları “aşikar bir şekilde azalırken” Rusya’nın da Kuzey Kore ve diğer yaptırım uygulanan ülkelerden silah tedarik etmeye çalıştığından “neredeyse emin” olduğunu söyledi.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Moskova’nın İran tarafından tedarik edildiğini “birçok durumda” zaten yalanladığını söyleyerek onun yorumlarını reddetti.

Ancak Ukrayna, Rusya’nın Şubat ayında işgalini başlatmasından bu yana düzinelerce İran insansız hava aracını ele geçirdi ve bu da Moskova ile Tahran arasındaki askeri işbirliğini gösteriyor.

ABD, Rusya’nın drone ve füze saldırılarıyla mücadeleye yardımcı olmak için 9 Aralık’ta, çoğu hava savunması için olacak olan 275 milyon dolarlık askeri yardımı onayladı.

Bir gün sonra Avrupa Birliği, 2023 için Ukrayna’ya yapılacak 18 milyar dolarlık mali yardımı onayladı. Rusya’nın işgali, Ukrayna’yı askerlerin ödenmesi de dahil olmak üzere harcamaları finanse etmek için Batı yardımına bağımlı bırakarak Ukrayna’nın ekonomisini büyük ölçüde yok etti.

Sabre-Rattling

Gidiş gelişler, Rusya’nın Avrupa’da ve başka yerlerde “haydutların ve teröristlerin eline düşen” silahlarla ilgili talep ettiği bir Güvenlik Konseyi toplantısına eşlik etti.

Ancak Güvenlik Konseyi toplantısının silahların yayılmasına odaklanması, 9 Aralık’ta Kremlin’den gelen provokatif bir açıklamayla kısmen gölgelendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan’da düzenlenen bölgesel bir ekonomik zirvede, Moskova’nın olası önleyici askeri saldırılar konusunda ABD’nin bir duruş olduğunu ima ettiği şeyi benimsemeyi izlediğini öne sürdü.

Rusya’nın güçlü nükleer cephaneliğine atıfta bulunduktan sonra, “Bunu sadece düşünüyoruz,” dedi ve ABD’li yetkililere atıfta bulunarak ekledi: “Geçtiğimiz yıllarda bunun hakkında açıkça konuşmaktan çekinmediler.”

Putin ve diğer Rus yetkililer, Ukrayna işgali başladığından beri defalarca yüksek uyarılar kullandılar ve nükleer silahları hedeflemeye veya kullanmaya hazır olduklarına dair ipuçları verdiler.

Kiev ve Batılı liderler, Moskova’yı bu açıklamalarda ve Zaporizhzhya da dahil olmak üzere ele geçirilen Ukrayna sivil nükleer tesisleri etrafındaki eylemlerinde “nükleer şantaj” ve “nükleer terörizm” ile suçladılar.

Bloomberg News’in 9 Aralık’ta konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Putin’in nükleer saldırıları Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yıllık yüz yüze zirvesini iptal etmesine neden oldu.

Bloomberg, iki ülkenin uzun süredir devam eden bağları olmasına rağmen, Modi’nin şu anda Batı tarafından dışlanan Putin’in huzurunda görülmenin uygunsuz olacağını düşündüğünü bildirdi.

Odesa Elektrik Kesintileri

Ukrayna’ya geri dönen Ordu Genelkurmay Başkanlığı 10 Aralık’ta Luhansk bölgesinde ve Donetsk bölgesinde yaklaşık bir düzine şiddetli çatışmada Rus kuvvetlerinin saldırılarını püskürttüğünü söyledi. İki bölge Donbas’ı oluşturuyor.

Yalnızca şiddetli çekişmelerin yaşandığı Bakhmut bölgesindeki çatışmalarda 20’den fazla yerleşim biriminin vurulduğu belirtildi.

Ukraynalı bölge yetkilileri, Rus birliklerinin 9-10 Aralık tarihlerinde Dnipropetrovsk bölgesindeki Nikopol ve Marganets topluluklarına “kitlesel” saldırı düzenleyerek en az dört kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi.

İZLEYİN: Ukrayna Maliye Bakanlığı, Rusya’nın Şubat ayında ülkeye tam ölçekli bir işgal başlatmasından bu yana özel bomba sığınaklarına olan talebin yirmi kat arttığını söyledi.

Bölgesel yönetimin başkanı Valentyn Reznychenko, paylaşılan görseller Bombalanan konutların sayısı ve söz konusu 11 yüksek bina ve konut binası, bir anaokulu ve diğer sivil alanlarda hasar meydana geldi.

RFE/RL, ağır çatışma alanlarında her iki tarafın da savaş alanı kazanımları veya kayıpları veya zayiat sayıları iddialarını bağımsız olarak doğrulayamaz.

10 Aralık günü erken saatlerde Ukrayna ordusu talep edildi geçtiğimiz gün güney Herson, Nikolayiv ve Odesa bölgelerinde 10 İran insansız hava aracını düşürdüğü bildirildi.

Odesa’da, yerel elektrik şebekesi operatörü DTEK Odesa, 10 Aralık’ta, Rus güçlerinin gece boyunca altyapıya ateş açması sonrasında şehir içindeki ve çevresindeki kritik altyapı tesisleri dışındaki tüm tesislerin elektriğinin kesildiğini bildirdi.

Güç kaynağının hem savaştan önce yaklaşık 1 milyon insanla Ukrayna’nın üçüncü büyük liman kenti olan Odesa’da hem de çevredeki bölgede etkilendiğini söyledi.

Ukraynalı yetkililer ayrıca, daha doğudaki Herson’da sıfırın altındaki şiddetli sıcaklıklarda binlerce sakinin daha elektrik bağlantısının kesildiğini söylüyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da söyledi. Facebook aracılığıyla işgalin başlangıcından bu yana yaklaşık 94.000 düşman askerini tasfiye ettiğini söyledi.

Beyaz Saray, 9 Aralık’ta Ukrayna’nın özellikle Rus dronlarına karşı hava savunmasını güçlendirmeye yardımcı olmak için 275 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi duyurdu.

Zelenskiy, “Devletler, uluslararası kuruluşlar ve insan hakları kurumları tarafından desteklendiğimizi hissediyoruz.” dedi.

Reuters ve AP’nin haberine göre

Haberin orijinal halini buradan okuyabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

More articles ―