Üye olun

Türkiye'den ve dünyadan çeşitli haberlere ayrıcalıklı olarak erişmek için TrHaberci'ye abone olun.

― Advertisement ―

Motokurye Göçer için ‘adalet sürüşü’: CHP’den destek!

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik motokurye Yunus Emre Göçer için yapılan adalet sürüşüne destek verdi.Yazının Devamını Cumhuriyet'te okuyabilirsiniz
Ana SayfaHaberlerDünyaABD tarihinde bir ilk: Trump, cezaevine teslim oldu, parmak izi alınarak sabıka...

ABD tarihinde bir ilk: Trump, cezaevine teslim oldu, parmak izi alınarak sabıka fotoğrafı çekildi


Eski ABD Başkanı Donald Trump, Georgia eyaletindeki 2020 seçim sonuçlarına müdahalede bulunduğu suçlamasıyla hazırlanan iddianame kapsamında cezaevine teslim oldu. Hakkındaki suçlamalar nedeniyle nisan ayından bu yana 4. kez gözaltına alınan Trump’ın parmak izi alındı ve sabıka fotoğrafı çekildi. Bu dava kapsamında 200 bin dolar olarak belirlenen kefalet bedelini ödeyen Trump, yaklaşık 20 dakika sonra cezaevinden ayrıldı. Eski başkan Trump’ın parmak izinin alınması ve sabıka fotoğrafının çekilmesi ülke tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Georgia eyaletindeki 2020 seçim sonuçlarına müdahalede bulunduğu suçlamasıyla hazırlanan iddianame kapsamında akşam saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında Georgia’daki Fulton İlçe Hapishanesine gelerek gözaltı işlemlerini tamamladı.
Hakkındaki suçlamalar nedeniyle nisan ayından bu yana 4. kez gözaltına alınan Trump’ın parmak izi alındı.
Trump’ın ayrıca sabıka fotoğrafı da çekildi.
(Trump’ın çekilen sabıka fotoğrafı)
Bu dava kapsamında 200 bin dolar olarak belirlenen kefalet bedelini ödeyen Trump, yaklaşık 20 dakika içinde hapishaneden ayrıldı.
Trumpi ayrıca davadaki diğer 18 sanığı tehdit etmeyeceğine yönelik söz verdi.
Eski başkan Trump’ın parmak izinin alınması ve sabıka fotoğrafının çekilmesi ülke tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.
Trump’a aralarında “bir kamu görevlisinin yeminini bozmaya teşvik”, “yalan beyanda bulunmak için komplo kurma” ve “eyaletin yolsuzluk ve şantajla mücadele ile ilgili kanunu ihlal etme” başlıklarının da bulunduğu 13 suç isnat edilmişti.
Özel uçağına binmeden önce basına açıklamada bulunan Trump, seçim sonuçlarına karşı çıktığını ve buna hakkı olduğunu belirtti.
Trump, “Bu davalar adaletle dalga geçiyor. Hiçbir hatamız yok, yanlış hiçbir şey yapmadım. Bunu da herkes biliyor ve çok büyük destek var.” dedi.”Davaları açanlar esasen seçimlere müdahale ediyor.” açıklamasında bulunan Trump, hileli olduğunu düşündüğü seçimleri eleştirme hakkı olduğunu tekrar dile getirdi.
Sosyal medyada paylaşılan mesajlarda Trump davasıyla ilgili Amerikan toplumunun ikiye ayrıldığı görüldü.2024 Başkanlık Seçimleri için Cumhuriyetçi Partinin aday adaylarından Trump’a yönelik davaları, bazıları ülkede hukukun üstünlüğünün var olduğu ve sistemin çalıştığı yönünde yorumladı.
Diğerleri ise davaları “cadı avı” olarak nitelendirerek Trump’a destek verdi.
Georgia’nın Atlanta kentinde, “eyaletteki 2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale girişimi” iddiasını uzun süredir soruşturan Fulton bölgesi savcılarının sundukları deliller ve tanık ifadelerinin ardından Trump’a yeni suçlamalar isnat edilen iddianame 14 Ağustos’ta kamuoyuna açıklanmıştı.
98 sayfalık 41 suçlamanın yer aldığı iddianamede, Trump’a 13 suç isnat edilmişti.
Trump’ın yanı sıra aralarında eski avukatları Rudy Giuliani ile eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows’un da bulunduğu 18 kişiye daha suçlama yöneltilmişti.
Davalıların en geç yarın öğle saatine kadar teslim olması gerekiyor.
Yargılama süreci, 77 yaşındaki eski başkanın gelecek seçimlerde yarışmasına engel değil.Trump, geçen yıl kasımda Cumhuriyetçi Parti’den 2024 başkanlık seçimlerine aday olduğunu açıklamıştı.Anketlere göre eski başkan, hem Cumhuriyetçi adaylar arasında hem de demokrat Başkan Joe Biden’a karşı önde. Trump, bu nedenle hakkındaki davaların politik temelli olduğu görüşünde.Haberin Devamını NTV’de okuyabilirsiniz